Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Abeceda boje proti AIDS

mobrazek_1286.gif
mobrazek_1286.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1286.jpeg
Fotografie: AIDS se rozmáhá nejen v Africe. Tato scéna je z narkomanského prostředí v Rusku. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Vypadá to jako dobrá zpráva, ale není. Mezinárodní konferenci o AIDS, která minulý týden proběhla v thajském Bangkoku, sice předcházela čerstvá zpráva OSN, podle níž je počet lidí nakažených virem HIV o dva miliony nižší než před dvěma roky, když se obdobná akce konala v Barceloně. Jak se však ukázalo, vděčí statistici za rozdíl pouze tomu, že začali pečlivěji pracovat s daty. Ve skutečnosti tak počet infikovaných i mrtvých nadále roste. Loňský rok byl dokonce úplně nejhorší – přibylo na pět milionů nových případů a tři miliony lidí zemřely. Denně to představuje 14 tisíc nakažení a 8 tisíc úmrtí. Přes tato čísla však summit přinesl i několik zpráv, jež opravňují k opatrné naději.

Falešný pocit bezpečí

Letošní v pořadí již patnácté světové fórum o AIDS bylo sice nejpočetnější – zúčastnilo se ho rekordních 18 tisíc delegátů ze 160 zemí světa. Přitáhlo i množství celebrit, od hollywoodské hvězdy Richarda Gera až po Miss Universe. Reálnou situaci ale nejvýstižněji ilustrovala historka ze zahajovacího zasedání. Účastníci během něj sice zapálením svíce vyjádřili účast s 38 miliony lidí nakažených virem HIV, když však přišla řada na projevy, mluvili řečníci už k téměř prázdnému sálu, většina hostů odešla na slavnostní raut.

Určité posuny tu však jsou. Podle Světové zdravotnické organizace má dnes k retrovirálním lékům v rozvojových zemích přístup 440 tisíc lidí.…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte