mobrazek_91.gif
mobrazek_91.gif • Autor: Respekt

vobrazek_91.jpeg
Fotografie: Houstone, máme problém: nemůžete nám najít Beagle 2? Foto: Mediabanka / Getty Images • Autor: Respekt

Jaká otázka zní v těchto dnech v německém Darmstadtu nejčastěji? Dost možná to bude tato: „Kde je Beagle 2?“ Zaměstnanci tamního kosmického řídícího střediska marně pátrají po osudu této první evropské sondy na Mars. Zda se rozbila na padrť, uvízla v kráteru nebo nerozvinula solární panely a tím pádem nefunguje, není v tuto chvíli s jistotou schopen říci nikdo.

Zatímco Evropané zaraženě mlčí, americké kosmické agentuře NASA se podařilo usadit na rudou planetu robotické vozítko Spirit, takže mohla okouzlit svět novými záběry marsovské krajiny. A to ještě má v příštích dnech podle amerických médií prezident Bush oznámit velkorysý program – návrat lidských posádek na Měsíc a přistání lidí na Marsu. Mohou tady Evropané vůbec konkurovat?

Na neúspěch výsadkového modulu Beagle 2 se sluší dívat s chladnou hlavou. Evropané se podobají sportovnímu týmu, který se probojoval do finále a tam těsně podlehl. Není to tak drtivý neúspěch, jak by se zdálo – v historii výzkumu Marsu už se staly horší, dražší a podstatnější prohry.

Jeden z řady krachů

Za prvé, trochu stranou pozornosti zůstal fakt, že družice Mars Express, která Beagle 2 nesla, podle plánu zakotvila na orbitu a začíná plnit výzkumné úkoly. Zkoumá složení minerálů na povrchu planety, vyhledává stopy vody až do hloubky tři tisíce metrů pod zemí. Speciální kamera postupně nasnímá celý povrch s…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte