Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Jeden starý problém: má cenu sterilizovat potraviny radioaktivním ozářením? Na jedné straně se tím v potravě zahubí bacily, na druhé však existuje strach, zda se zářením nemohou do potravy dostat jiné toxické látky, tzv. radiotoxiny, které by mohly působit zhoubně. V 50. letech minulého století se potvrdilo, že takto ošetřená potrava je vskutku infekčních bakterií prostá, a proto „zdravější“ (diskuse se vedla zejména se zřetelem k přenosu trichinózy neozářeným vepřovým masem). Američtí astronauti měli k dispozici pouze potravu radioaktivitou sterilizovanou. Přitom pokud jde o možné obavy, prokázalo se, že takové vybití bakterií nevede ke „zbytkové“ radioaktivitě ozářené potravy. Riziko nenaznačily ani pokusy na zvířatech. V nedávném vydání prestižního The New England Journal of Medicine se autoři Osterholm a Norgan dokonce zabývají otázkou, zda by pro prevenci potravových infekcí nebylo dobře používat radioaktivitu u hamburgerů.

Strach z možných radiotoxinů však nevymizel. Mnohé restaurace v USA dnes negrilují jinou drůbež než takovou, která byla ozářením zbavena bakterií – ovšem kvůli obavám strávníků to raději neinzerují. V roce 2004 federální orgány doporučily sterilizaci ozářením u mletého masa pro všech 27 milionů amerických dětí stravujících se ve školních jídelnách. Prospěch je zřejmý, riziko nulové. Některé školské rady však ozařování pro své děti zakázaly – s odůvodněním, že školní děti nemají sloužit jako „pokusná…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte