Pro někoho bezpečnostní bariéra, pro jiného plot, ještě pro jiného zeď prakticky berlínská. Řeč je o překážce, kterou už rok staví Izrael na ochranu proti pronikání teroristů z palestinských území. Její trasa vede areálem Západního břehu Jordánu, tedy na území, jež podle mezinárodního práva není izraelské, a tím – podle názoru mnohých – de facto jednostranně prejudikuje budoucí hranici s palestinským státem. Právě proto nespočívá podstata sporu v samotné existenci této bariéry, ale ve vedení její trasy.

Ve středu izraelský Nejvyšší soud rozhodl, že armáda musí severozápadně od Jeruzaléma změnit její průběh na třiceti z už vystavěných 40 kilometrů ve prospěch Palestinců. Technicky to není velký problém. I tam, kde bariéru tvoří betonová zeď, mají její segmenty hákové úchyty, za které je může jeřáb kdykoli popadnout a přemístit. Jde spíše o politikum. Na jedné straně se ukazuje, že i v bezpečnostně vypjaté situaci působí v Izraeli nezávislá justice. Nejvyšší soud, který v zemi bez psané ústavy do značné míry supluje roli soudu ústavního, takto zásadně rozhodl ve věci jedné palestinské petice. Tím byl ovšem stanoven precedens, neboť podobných petic týkajících se linie plotu je asi dvacet. Zároveň toto rozhodnutí padlo týden před verdiktem Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který má na podnět OSN vydat směrnici ohledně zmíněné bariéry tento pátek.

Izraelský Nejvyšší soud se zabýval konkrétní peticí obce Bejt Surik a čtyř dalších. Nikoli tedy…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte