mobrazek_1192.gif
mobrazek_1192.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1192.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Z politických debat a komentářů to vypadá, jako by společnost tvořily tři skupiny: rodiny s dětmi, penzisté a potom nejmenovaný zbytek. První dvě kategorie je přitom třeba podpořit, slyšíme stále. A protože se neříká, kde na to vzít, můžeme mít za to, že je třeba více zatížit „ty ostatní“. Podívejme se ale, jak jsou uvedené tři kategorie domácností veliké a jak na tom vlastně příjmově jsou. Tedy zda opravdu zbývá nějaká větší skupina bezdětných a mladších, která by mohla v rámci solidarity přispět na sociální účet natolik větším dílem, aby se „rodinám a důchodcům“ ulevilo.

Bez dětí i bez peněz

Podle šetření Českého statistického úřadu sledujícího příjmy za rok 2002 žije v rodinách s dětmi 54 procent české populace, v domácnostech penzistů 16 procent a ve zbytku „ti ostatní“. Státní přerozdělování se týká různých skupin různě. Plně ze sociálních fondů žijí domácnosti lidí v důchodu, na něž připadá 50 procent sociálních příjmů. Na rodiny a na ty ostatní připadá po 25 procentech. Značné čerpání ze sociálních fondů u skupiny „ostatních“ je vysvětlitelné tím, že je v ní také hodně důchodců, i když vždy někdo v domácnosti vydělává.

Zatímco sociální příjmy jsou mezi rodinami s dětmi a ostatními domácnostmi rozděleny půl na půl, pracovní příjmy jsou ve druhé skupině zdaněny více: téměř 23 procenty oproti 21,5 procenta v rodinách s…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte