mobrazek_1123.gif
mobrazek_1123.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1123.jpeg
Fotografie: Hádanka: Který z nich ve Štrasburku skutečně prosadí nejvíc? Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Následující příspěvky pocházejí z čtenářských dopisů a z internetového diskusního fóra k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Do debaty se lze zapojit na www.respekt.cz.

Pro ODS to není úspěch

Komentátoři se v povolebních dnech předhánějí ve vyslovení zřejmého. ODS získala nejvyšší procento hlasů, největší vládní strana ČSSD naopak zůstala dokonce i za lidovci. Volební účast byla nízká. Komunisté posilují, Unie svobody je již mimo hru. Voliči chtějí známé osobnosti v čele nestranických kandidátek. To vše je jako říkat o kostce, že je to kostka.

ODS vyhrála, ale není vítězem. Po kampani za 30 milionů získala pouze třicet procent hlasů, tedy zhruba tolik, kolik měla již v průzkumech před půl rokem. Vzhledem k mimořádné neschopnosti zejména sociální demokracie a unionistů vysvětlovat občanům své kroky a k nepřetržitému pádu popularity vlády od minulého roku ODS valný náskok nezískala. Namísto toho jí vyrostla hned dvojí konkurence: Železný s Bobošíkovou jako nejpředstavitelnější možné pravicově-populistické seskupení a Zieleniecovi Evropští demokraté. Fakt, že tito „nezávislí“ získali dohromady skoro dvacet procent, padá na vrub neschopnosti vedení ODS získat nové voliče.

Když se ohlédneme za evropskými volbami nikoli očima získaných procent, ale nastolených tendencí, vidíme zhruba následující. Neúspěch ČSSD je dán neúčastí sociálnědemokratických voličů…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte