Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Kaleidoskop

Endokrinolog Michael Hollick musel odejít z kožního oddělení lékařské fakulty univerzity v Bostonu za to, že propagoval slunění (Science 304/2004). Vyhozený vědec patřil k těm, kteří doporučují mírné slunění jako prostředek pro posilování kostí a celkového zdravotního stavu. Je něco takového na propuštění? Samo o sobě jistě nikoli. Hollickův problém však spočíval v tom, že byl veden na výplatní listině konsorcia solárií. Barbara Gilchrestová, vedoucí kožního oddělení, kde Hollick pracoval, endokrinologův vyhazov odůvodnila tím, že její oddělení si v žádném případě nepřeje být spojováno s propagací solárií, protože je to profesionálně nezodpovědné a pro lidi potenciálně nebezpečné: slunění totiž kromě některých pozitivních účinků také prokazatelně zvyšuje výskyt zhoubných kožních melanomů. Přestože Hollickovi na univerzitě zůstalo ještě profesorské místo, vnímá své propuštění jako inkviziční zásah, a rozhodl se proto zareagovat vydáním knihy nazvané Přednosti ultrafialového záření.

Pro úplnost se sluší dodat, že na druhé straně vášnivého sporu o prospěšnost či škodlivost opalování působí také poměrně silná lobby – lobby výrobců krémů chránících před UV zářením. A co říkají poslední vědecké studie? Podle nich je zřejmé, že pro dobrý vývoj a udržování kostí člověk kromě vápníku v potravě potřebuje také trochu toho UV záření, aby se mu provitamin vitaminu D v kůži měnil na vitamin, působící na vstřebávání vápníku. Jenže se ukazuje, že pro něco takového úplně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v26.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.