Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Připomeňme si

Fotografie: Chybí jim deset čísel. Repro Respekt • Autor: Respekt
Fotografie: Chybí jim deset čísel. Repro Respekt • Autor: Respekt

Dalo to práci a skončilo to opět v klinči. Až na program vlády se minulou středu konečně dopachtil návrh na výstavbu dvou labských jezů. Smyslem stavby za nejméně šest a půl miliardy korun je zlepšit plavební podmínky na Labi a zachránit před definitivním úpadkem labské rejdaře. Anebo vlastně ne – ani na tom se totiž příznivci stavby s jejími odpůrci neshodnou. Podle nepřátel jezů je jejím skutečným smyslem protočit zmíněné peníze ústeckým regionem za účasti a ve prospěch stavbařů a místních politiků.

S jezy to dlouho vypadalo špatně. Mají se stavět v chráněné oblasti a k tomu je potřeba výjimka ministerstva životního prostředí. Ministerstvo potřebnou výjimku neudělilo. A začala urputná přetahovaná, která trvá dodnes. Když nešlo stavbu prosadit podle platných zákonů, pokusila se je jezová lobby změnit. Poslanec Jaromír Schling (ČSSD) předložil novelu, podle níž se na vodní cesty v chráněném území nevztahuje zákon o ochraně přírody. Pozměňovací návrh sprovodili ze světa senátoři, nechali ale v zákoně jiný, podle kterého je každá taková stavba ve veřejném zájmu, a je tedy třeba posoudit, zda tento zájem převažuje nad zájmem ochrany přírody. K tomu přistoupila na druhé frontě novela zákona o ochraně přírody, která kompetenci odebírá ministerstvu životního prostředí a přenáší ji na celou vládu. Návrh předložil další poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht, který se podporou výstavby jezů netají.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v22.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.