Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Haré Krišna, Haré Marx

Na autobusovém nádraží metropole Ernákulam-Kočin, hlavním městě jihoindického státu Kérala, se ve větru třepotají seprané rudé vlajky s bílým srpem a kladivem. „Československo? To je dobrá země, komunistická,“ usmívá se rikša po odpovědi na obligátní dotaz na zemi původu. Stručné vysvětlení, že komunisté ztratili moc před více než 14 lety a Československo bylo rozděleno na dva státy o 3 roky později, ho nevyvádí z míry: „Mně komunisté pomáhají, volím je a jsem ve straně.“ O podobné názory není v Kérale nouze.

Fotografie: Pryč s imperialismem, ale náboženství nám nevadí – nejlepší je to komunistické. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Pryč s imperialismem, ale náboženství nám nevadí – nejlepší je to komunistické. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Na autobusovém nádraží metropole Ernákulam-Kočin, hlavním městě jihoindického státu Kérala, se ve větru třepotají seprané rudé vlajky s bílým srpem a kladivem. „Československo? To je dobrá země, komunistická,“ usmívá se rikša po odpovědi na obligátní dotaz na zemi původu. Stručné vysvětlení, že komunisté ztratili moc před více než 14 lety a Československo bylo rozděleno na dva státy o 3 roky později, ho nevyvádí z míry: „Mně komunisté pomáhají, volím je a jsem ve straně.“ O podobné názory není v Kérale nouze.

Rudí, leč vzdělaní

V Indii vládla do nedávna na federální úrovni víceméně konzervativní koalice pod vedením Indické lidové strany (BJP). Ve volbách, jejichž výsledky byly oznámeny 13. května, však překvapivě zvítězil středolevý Indický národní kongres podporovaný koalicí levicových stran. Nová vláda strany dynastie Gándhíů se na tato uskupení musí chtě nechtě spoléhat. Nejsilnějším z nich je marxistická Komunistická strana Indie, známá pod zkratkou CPI(M).

Patří mezi nejsilnější strany právě v Kérale, v Západním Bengálsku (Kalkata) a státu Tripura dokonce vládne. V nynějších federálních volbách si polepšila ze 34 na 42 křesel v 543členném indickém parlamentu – je tam třetí nejsilnější stranou. V třicetimilionové Kérale získávají komunisté okolo 40 % hlasů a první regionální vládu zde vytvořili už v roce 1957. Lenin je populární chlapecké…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v22.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.