mobrazek_916.gif
mobrazek_916.gif • Autor: Respekt

vobrazek_916.jpeg
vobrazek_916.jpeg • Autor: Respekt

Dvanáctá kniha letos padesátiletého Lubomíra Martínka, esejisty, romanopisce a dobrodruha, vyšla stejně nenápadně jako předchozí. Dlouhá partie biliáru je román v podobě dlouhého dopisu, který autor píše nejmenovanému, již zemřelému exilovému spisovateli. Asi jen hrstka zasvěcenců pozná, že jde Jana Kolára (1923–1978), který po svém odchodu z vlasti v roce 1948 působil jako podnikatel v africkém Kamerunu, psal výrazné články do exilového tisku a zpočátku úzce spolupracoval s Pavlem Tigridem, pak se ale s exilovými strukturami rozešel a napsal několik románů francouzsky pod jménem Jean Kolar. Odhalování osudů muže, v němž Martínek našel svůj problematický předobraz, je jistě poutavé, napětí textu však plyne spíš z důkladného pozorování a promýšlení perverzit komunistické i postkomunistické reality.

•••

Několik desítek známých českých spisovatelů se sejde na třetím ročníku festivalu Literární květen, který se koná od 18. do 21. 5. ve Zlíně, Otrokovicích, Kroměříži a Vsetíně. Přijedou například Michal Ajvaz, Květa Legátová, Ivan Binar, Vladimír Karfík nebo Slovák Michal Hvorecký (na snímku). Dopoledne se konají besedy se studenty gymnázií ve Zlínském kraji, odpoledne pak autorská čtení a diskuse pro veřejnost na aktuální témata. Podrobný program najdete na www.literarnikveten.cz.

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte