V každoroční soutěži Grand prix architektů hodnotí mezinárodní porota nové stavby na našem území. To je jistě záslužná věc, bohužel přitom ale objekty posuzuje v několika oddělených kategoriích. To je chyba, neboť domy by měly být hodnoceny komplexně, a nikoli zvlášť jejich interiér, zvlášť stavba samotná a zvlášť urbanismus. Navíc – což se děje – není mravné posuzovat čerstvě dokončené stavby, u nichž ještě nevíme, jak budou sloužit.

Snad se ale blýská na lepší časy. V posledním čísle časopisu Architekt se totiž člen letošní poroty sir Colin Stansfield přimlouvá nejen za zrušení kategorií, ale také konstatuje, že architektura je příliš vážné téma, než aby byla ponechána pouze na tvůrci. Navrhuje proto, aby byla v potaz brána i reakce uživatele. Pro příště by se tak podle jeho mínění měly soutěže – podobně jako v Británii a jinde v zahraničí – účastnit pouze budovy, které prošly alespoň dvouletým užíváním. Klíčový je podle Stansfielda i dialog hodnotitelů s investorem. Jak už bylo řečeno, je u nás praxe zatím bohužel dost odlišná. Budovy jsou navíc dosud hodnoceny pouze na základě elegantních obrázků od renomovaných fotografů, kteří ovšem na přání zadavatele dokážou nafotit i banální dům tak, že vypadá ušlechtile (v oblibě jsou v poslední době hlavně podvečerní tklivé záběry s rozzářenými okny).

Co tedy pro příští ročníky Grand prix doporučit? Domy by do soutěže neměli nominovat architekti, ale porota (odpadl by tak krom jiného i…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte