mobrazek_82.jpeg
mobrazek_82.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_82.jpeg
vobrazek_82.jpeg • Autor: Respekt

Tematika básní Miloše Doležala

(narozen 1970) je i v jeho páté sbírce Čas dýmů (Atlantis, 2003) až staromilsky tradiční. Sám pochází ze starého selského rodu z Vysočiny a jeho texty evokují vesnické domky a dvorky, kostelíky, krajinu, proměny počasí i ročních dob, zemědělské práce a kouzlo života v ústraní. Ačkoli Doležal navazuje především na katolické básníky českého venkova, jeho smysl pro poetickou výmluvnost konkrétních detailů, jemná senzualita a snaha o sevřený tvar chvílemi připomene klasickou čínskou poezii nebo japonskou formu haiku. Venkov pro něj ovšem neznamená jen lyrickou inspiraci, ale také připomenutí životního řádu v přirozených komunitách. Vedle poezie píše Doležal i fejetony a je autorem četných rozhlasových pořadů.

•••

Osudy spisovatele Jana Beneše (narozen 1936) byly pohnuté. Vyrůstal v solidním buržoazním prostředí na pražské Hanspaulce, odkud byla rodina po únoru 1948 vy-stěhována do neobydleného stavení u Vltavy, kde prožil dospívání a léta mladosti. Za Novotného éry byl dvakrát odsouzen za politické delikty. Po roce 1968 odešel do amerického exilu, kde se živil jako vědecký pracovník na Harvardu i jako učitel v Kalifornii. Do Čech se vrátil na počátku devadesátých let. Psi, jimž věnoval svou nejnovější knihu povídek Psové a jiné animálie (Primus, 2003), patřili k jeho životu od dětství. Vyprávění o pozoruhodných zvířecích individualitách,…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte