mobrazek_815.gif
mobrazek_815.gif • Autor: Respekt

vobrazek_815.jpeg
Fotografie: Zpátky nemůžu, dál také ne, a tady se to vydržet nedá. Foto Karel Cudlín • Autor: Respekt

Bobak charakterizuje svůj názor na Mukačevo dvěma slovy: „Hnízdo svrabu.“ Sem nikdy nechtěl. V chátrajícím ukrajinském maloměstě není pro pětadvacetiletého Íránce žádná budoucnost. Bobaka pronásledovaly v jeho vlasti tajná policie a islamistická bicí komanda. Když dva jeho přátelé beze stopy zmizeli, rozhodl se emigrovat do Londýna. Mluví obstojně anglicky, vypadá báječně, působí sebevědomě. Mohl by mít šanci si v Anglii založit novou existenci.

Po několikatýdenní cestě Tureckem, přes Bulharsko a Rumunsko narazil na Ukrajině na nesprávné převaděče. Muži zavedli jeho a další ilegální migranty k bažinaté rovině Tisy: „Tam naproti,“ říkali, „je Maďarsko. Odtamtud půjdete do Rakouska a dál. A teď padejte.“ Ale v noci se jim to „naproti“ nepodařilo najít, hodiny bloudili vysokou trávou a vlhkou půdou, až za svítání spatřili autobus s nápisy v azbuce. Šli zkrátka v kruhu. Krátce nato je zatkla ukrajinská pohraniční policie.

Přes chudobinec Evropy

V globálním byznysu pašování lidí je Ukrajina jednou z nejdůležitějších tranzitních zemí. Na trasách ze Střední Asie do ní přicházejí Iráčané, Afghánci, Bangladéšané i Číňané. Nikdo z nich nechce zůstat v chudobinci Evropy, všichni touží dále – přes Maďarsko, Polsko či Slovensko do západní Evropy. Kolik lidí si tuto tranzitní trasu zvolí, nejsou s to přesněji říci ani ukrajinská…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte