Proč je dobré poslat Čechy do Iráku

Reaguji na glosu Posilme účast v Iráku (Respekt 18/2004). Na tom, že posílit ty, kdo chtějí v Iráku nastolit legitimní režim, je třeba, se shodnou všichni logicky uvažující zastánci demokracie a lidských i občanských práv, bez ohledu na to, zda jde o amerikanofily nebo antiamerikanisty. Přesto zdejší izolacionisté a pragmatici („co tě nepálí, nehas“) zvýšení české účasti odmítají s poukazem na zvýšené náklady a riziko. Proti jejich argumentaci lze ale postavit i některé neméně pragmatické protiargumenty.

Každý, kdo někdy sportoval na vrcholové úrovni, potvrdí, že k úspěchu jsou vedle talentu a tréninku potřeba i zkušenosti. Ani ta nejsofistikovanější příprava nenahradí plně „ostrá“ utkání. Krátce: ne všechno lze v přípravě dostatečně simulovat, především ne psychickou zátěž. Ani nepřátelé Izraele nepopírají, že tento stát má jednu z nejkvalitnějších armád na světě. Je to mj. dáno i tím, že prakticky každá její generace musela bohužel projít ohněm války. Navíc právě po uplatnění ve skutečném boji Izrael zdokonalil i tu techniku, kterou jako špičkovou zakoupil jinde (např. francouzské stíhačky Mirage). Argument odpůrců našeho zvýšeného angažmá v Iráku lze tedy popírat nejenom mravně – příkazem odporovat zlu – ale i pragmaticky. Nejde přece o vytváření nějakých nových jednotek. Je třeba vyslat ty, které už máme a…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte