Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kypr celý, Kypr polovičatý

Fotografie: Takhle v roce 1956 britští vojáci rozdělili kyperskou Nicosii ostnatými dráty na tureckou a řeckou část. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Takhle v roce 1956 britští vojáci rozdělili kyperskou Nicosii ostnatými dráty na tureckou a řeckou část. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Na Kypru se bude v sobotu konat referendum, v němž oba tamější znepřátelené národy separátně rozhodnou o politickém sjednocení. Pokud jedna ze stran v lidovém hlasování, konaném současně v řecké i turecké části Afroditina ostrova, odmítne kompromisní plán z dílny generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, ovlivní to především podobu, v jaké Kypr vstoupí 1. května do Evropské unie. V tom případě by se členy EU stali pouze Řekové z jihu. Záležitost má ale i širší význam. Kladný výsledek v obou částech by uvítalo především Turecko, neboť taková zpráva by mohla rozhodnout o jeho dalším evropském směřování.

Řekům plán nevoní

Kypr se 1. května stane členským státem Unie formálně jako celek. Pokud však nebude politicky sjednocen, bude jejím členem de facto jen jižní řecká část. Severní turecké oblasti tak nebudou moci být případným argumentem pro členství toho státu, který nad nimi v minulosti držel ochranou ruku. Proto se v celé záležitosti osobně angažuje i turecký premiér Reccep Tayip Erdogan, jenž se dostal do sporu s dlouholetým vůdcem kyperských Turků Raufem Denktašem. Ten lidi vyzývá, aby Annanův plán odmítli, aniž by ovšem přesně vysvětlil, v čem by byly výhody takového kroku. Jeho pozice se zdá být čím dál slabší, neboť podle průzkumů je většina kyperských Turků rozhodnuta kompromisní řešení OSN přijmout. V takovém případě Denktaš předem slíbil svou rezignaci.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v17.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.