mobrazek_695.gif
mobrazek_695.gif • Autor: Respekt

vobrazek_695.jpeg
Fotografie: Když letadla vysadila, jak přivolat zboží? Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Papua-Nová Guinea. Pro vášnivé čtenáře naučných lexikonů samostatný stát ve východní polovině největšího ostrova planety – odmyslíme-li si věčně zaledněné Grónsko. Pro běžné české občany symbol nedotčených tropů, původních obyvatel žijících zhusta ještě na úrovni doby kamenné i donedávna praktikovaného kanibalismu – prostě cíl dobrodruhů. Pro biologa Vojtěcha Novotného však region, se kterým spojil značnou část své odborné dráhy – a z poznatků v něm získaných dokázal vytěžit postřehy, které daleko přesahují „zprávy z regionu“.

Svou právě publikovanou knihou Papuánské (polo)pravdy se Novotný zařadil po bok například Stanislava Komárka či Václava Cílka. Právě oni naplňují v povědomí široké veřejnosti přesný opak toho, co němčina označuje výstižným termínem Fachidiot – expert uzavřený v úzkých mantinelech svého oboru. Výše zmínění pánové jsou sice ve svých branžích – biologii, geologii – rovněž experty, ale svými texty dokáží oslovovat lidi širokého okruhu zájmů, dokáží zobecnit poznatky a zážitky, se kterými se setkávají, a vytvářet pohledy na obecnější dění z nikoli běžných úhlů. Komárek proslul svými eseji na nejrůznější témata. Cílek je znám coby kvartérní geolog, tedy ten, kdo se musí orientovat v horninách, půdě, ovzduší, vodstvu, ale i lidské historii – vždyť to vše ve svém prolínání vytváří krajinu, včetně té městské. Novotný vychází ve…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte