mobrazek_432.gif
mobrazek_432.gif • Autor: Respekt

vobrazek_432.jpeg
Fotografie: Pojďme se o tom normálně bavit. Repro Respekt • Autor: Respekt

Do devatenáctého března je v galerii Art Factory na Václavském náměstí k vidění výstava Tento měsíc menstruuji. Dají se tu spatřit různými způsoby výtvarně zpracované vložky, tampony a zážitky s krvácením: menstruující brouk zanechávající rudou stopu, panenky s červenou barvou mezi nožičkami, stylizovaný deníček jakoby z počátku minulého století na téma, jaké trapné situace dívky s touto utajovanou patálií zažívaly. Vše doplňují reflexe na téma ženského těla, či originální parodie reklamy: Kupte si skvělou recyklovatelnou vibrující vložku, která vás spolehlivě dovede k orgasmu!

Dá se odhadnout, že běžný konzument kultury zareaguje na samotný nápad uspořádat takovou výstavu údivem, možná záchvěvem odporu: To už nevědí, co si vymyslet? Chtějí nás za každou cenu provokovat? Možná ho napadne, že to je podobné, jako kdyby někdo rozpatlával své problémy s prostatou (jak se před časem v jednom svém fejetonu nechal slyšet Michal Viewegh), nebo dokonce pořádal výstavu na téma lidské moči a stolice. Jenomže menstruace je něco jiného. Socioložka Jiřina Šiklová, hlavní účinkující diskusního večera, který pořádalo pražské Centrum pro Gender Studies přímo ve výstavním sále, vyjádřila následující názor: menstruace znamená pouze to, že je žena plodná. Ale zatímco muži se svou plodností – to jest potencí – vytahují („Já už mám skoro pocit,“ prohlásila Šiklová, „že jakmile se nějakýmu…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte