Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Menstruace není nemoc

Fotografie: Pojďme se o tom normálně bavit. Repro Respekt • Autor: Respekt
Fotografie: Pojďme se o tom normálně bavit. Repro Respekt • Autor: Respekt

Do devatenáctého března je v galerii Art Factory na Václavském náměstí k vidění výstava Tento měsíc menstruuji. Dají se tu spatřit různými způsoby výtvarně zpracované vložky, tampony a zážitky s krvácením: menstruující brouk zanechávající rudou stopu, panenky s červenou barvou mezi nožičkami, stylizovaný deníček jakoby z počátku minulého století na téma, jaké trapné situace dívky s touto utajovanou patálií zažívaly. Vše doplňují reflexe na téma ženského těla, či originální parodie reklamy: Kupte si skvělou recyklovatelnou vibrující vložku, která vás spolehlivě dovede k orgasmu!

Dá se odhadnout, že běžný konzument kultury zareaguje na samotný nápad uspořádat takovou výstavu údivem, možná záchvěvem odporu: To už nevědí, co si vymyslet? Chtějí nás za každou cenu provokovat? Možná ho napadne, že to je podobné, jako kdyby někdo rozpatlával své problémy s prostatou (jak se před časem v jednom svém fejetonu nechal slyšet Michal Viewegh), nebo dokonce pořádal výstavu na téma lidské moči a stolice. Jenomže menstruace je něco jiného. Socioložka Jiřina Šiklová, hlavní účinkující diskusního večera, který pořádalo pražské Centrum pro Gender Studies přímo ve výstavním sále, vyjádřila následující názor: menstruace znamená pouze to, že je žena plodná. Ale zatímco muži se svou plodností – to jest potencí – vytahují („Já už mám skoro pocit,“ prohlásila Šiklová, „že jakmile se nějakýmu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v10.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.