Elitní průzkumný prapor české armády odjede nejpozději do měsíce do Afghánistánu bojovat proti zbytkům členů al-Káidy a Tálibánu. K této dobré zprávě přidejme druhou: výpravu podpořila spolu s většinou poslanců koalice i opoziční ODS. Občanští demokraté podrželi vládu, když proti ní hlasovala dvacítka jejích vlastních poslanců, kabinet na oplátku přistoupil na požadavky ODS, aby mise měla náležité finanční krytí a hlavně dostatek vojáků, kteří budou moci své druhy střídat. Jsou to správné a přiměřené podmínky – poté co byla loni stažena vojenská nemocnice z Iráku s vysvětlením, že je nákladná a že nejsou lidé do nového turnusu. Muži z průzkumného praporu jdou do riskantní akce a zaslouží si úctu a podporu.

Tím by ale mělo nadšení skončit. Česko brzy oslaví páté výročí členství v Severoatlantické alianci a takové operace by měly být pro zemi samozřejmostí. Za těch pět let nasazovaly v Afghánistánu a Iráku své životy desetitisíce vojáků z USA, Velké Británie, Polska, Německa, Dánska a dalších zemí. Česko dosud hlavně zajišťovalo týl, ať už svou nemocnicí nebo protichemickou jednotkou. To není posměšek, jen konstatování stavu.

Průzkumníci jsou první, kteří jsou nasazeni do bojových akcí. Až jim však uplyne půlroční mandát, budou také na dlouhou dobu poslední, kdo se z Česka takové operace zúčastní. Prapor rychlého nasazení je momentálně v reorganizaci a žádnou další jednotku, která by svou úrovní splňovala nároky Aliance, už nemáme. Stejně tak nemáme žádnou…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte