Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Je dobře, že se mluví o lichvě

Fotografie: Karel Novák (vpravo), původem z Prahy, pomáhá třinácti stům Romů ze dvou osad ve spišských Rudňanech. Na Slovensko se dostal jako pracovník organizace Člověk v tísni. Poté, co se tam oženil, už na Slovensku zůstal. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Karel Novák (vpravo), původem z Prahy, pomáhá třinácti stům Romů ze dvou osad ve spišských Rudňanech. Na Slovensko se dostal jako pracovník organizace Člověk v tísni. Poté, co se tam oženil, už na Slovensku zůstal. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Karel Novák, původem z Prahy, pomáhá třinácti stům Romů ze dvou osad ve spišských Rudňanech. Na Slovensko se dostal jako pracovník organizace Člověk v tísni. Poté co se tam oženil, už na Slovensku zůstal.

Romové tvoří třetinu obyvatel Rudňan. Co se v osadách děje?

Dávka tu bude snížena až příští měsíc. Romové říkají, že oni nic takového jako rabování dělat nebudou. Ale jsou to slova střední třídy, s lidmi na dně je těžká řeč.

O kolik se sníží jejich příjem?

Rodina bude v průměru dostávat polovinu peněz, které má dnes. Pro lidi v lichvářských chapadlech se nic nezmění, stejně dnes většinu peněz odevzdávají. Hlavní dopad to bude mít na střední třídu, která zatím dokázala z dávek vyžít. Teď to pro ně bude velmi složité. Zrovna dneska mi jeden říkal, že se chystá prodat nové dlaždičky, protože už stejně nebude mít na lepidlo.

Jak žijí lidé, kteří se dostali do pasti lichvářů?

Děti hladoví. Vyzvednou dávky a vzápětí je odevzdají lichvářovi. Ten jim z toho hned půjčí pět set nebo tisíc korun. Během měsíce jim půjčí ještě několikrát. Z průměrných šestnácti tisíc dostane rodina do ruky tak tři čtyři tisíce.

Kolik lidí ve vašich osadách je na nich závislých?

Tak asi osmdesát procent.

Kdy do tohohle kolotoče zapadli?

Lichva je tu odnepaměti. Její akcelerace přišla počátkem 90. let, když lidi přišli o práci v dolech. Dřív si…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v10.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.