Česká politická scéna připomíná klíčovou scénu z Pána prstenů. Gandalf v něm srazí do temné propasti démona balroga, otočí se a odchází; v poslední chvíli ale ještě démon šlehne ohnivým bičem a strhává ho s sebou. Miloš Zeman si prožil propadák v prezidentských volbách, teď tedy aspoň zkouší svrhnout i Vladimíra Špidlu. Premiér Špidla má sice do Gandalfa daleko, ale čeká ho patrně stejný úkol: se svým soupeřem se bude muset vypořádat v otevřeném zápase.

Ztracené zábrany

Volba nové hlavy státu byla především soupeřením uvnitř ČSSD. Už na začátku roku předseda sněmovny Lubomír Zaorálek v deníku Právo napsal, že debata o prezidentovi se proměnila v zásadní spor o Zemana: “ČSSD musí chtě nechtě dohnat to, že vedení strany přešlo z rukou Miloše Zemana do rukou Vladimíra Špidly bez kritické rozpravy o předpokladech zemanovské politiky.” Zaorálek už nerozvedl, jak by taková “rozprava” měla vypadat, ale neměla by v ní chybět analýza tehdejšího korupčního chování ministrů. Rozhodně je třeba, aby ji zahájil samotný Špidla, protože se na Zemanově politice coby jeho vice-premiér podílel. Ačkoli jeho ministerstvo nepatřilo mezi neprůhledné rezorty, kde kvetlo úplatkářství, v médiích se nenajde příliš Špidlových výroků, které by proti praxi jeho kolegů protestovaly.

V pátek tedy nepůjde jen o zvolení prezidenta, ale i o premiéra, vládu a sociální demokracii. Miloš Zeman přes ČTK oznámil: “Všem jsem řekl, že za současného…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte