Muzeum komunismu zřídil před více než rokem v několika místnostech paláce Savarin v Praze Na příkopě mladý americký podnikatel Glenn Spicker bez jakékoli podpory z veřejných zdrojů. Tvůrce expozice Jan Kaplan, britský dokumentarista českého původu, vsadil na audiovizuální názornost, z níž by dýchal čas. Přizval mne, abych sepsal průvodní texty, které měly být stručné, výstižné a srozumitelné i pro zcela nezasvěcené turisty ze zámoří. Soukromý investor nesledoval jen osvětové cíle, ale předpokládal také jistý zisk. Přiznávám, že mne těšilo pomáhat americkému kapitalistovi proměnit český komunismus ve zlatý důl. Bohužel se to tak docela nepovedlo, neboť muzeum zatím vydělává sotva na nájem a provoz.

Obchodní úspěch, jak správní kapitalisté vědí, spočívá v reklamě. Glenn nechal nejdřív natisknout poutače s osvědčenou lysinou V. I. Lenina, a když se ukázalo, že už je příliš okoukaná, připojil k ní i reprint slavného plakátu s rozzlobeným bolševikem, který se kolemjdoucích výhrůžně ptá, zda se už také zapsali mezi dobrovolníky. Krvelačný verbíř si svou působivost uchoval, tím spíš však mohl některé slabší povahy od návštěvy odradit. Reklama vyžadovala nějaký přitažlivější motiv, který by muzeálnímu komunismu dodal aspoň trochu šarmu. Kde jej však hledat? Pomohli profesionálové z reklamní agentury. Když jsem minulý týden zaskočil do muzea k půvabné šéfové na kafe, ukázala mi dva zbrusu nové plakáty. Na jednom cenila zuby jako nože klasická ruská matrjoška, na druhém se…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte