mobrazek_299.jpeg
mobrazek_299.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_299.jpeg
Fotografie: Na Západě se mluví o občanské společnosti, ale vy musíte bezvýhradně sloužit státu. (německá plní mše za 1. světové války – v roce 1915). Foto Herman Rex • Autor: Respekt

Říká se, že historická věda vyžaduje odstup. Teprve když čas setře z událostí předsudky, naděje, výčitky a vášně, je možné porovnávat prameny, kriticky zkoumat jejich důvěryhodnost a z hlediska současnosti rozhodovat, co z minulosti bylo podstatné pro pozdější vývoj. V novějších dějinách historické vědě stále ještě konkuruje vypravování zúčastněných pamětníků. Líčit mohou stejná fakta, ale tón hlasu, gesta, odmlky a záchvěvy smutku či ironie vnášejí do informací “nevědecký” šum, jenž vychází z konkrétního prožitku toho, co se stalo, ale i ze způsobu, jakým se s tím později pamětník vyrovnával.

Živá vzpomínka na převratné události se uchovává zpravidla po tři generace, a teprve když umlknou dědové, zůstanou pravnuci odkázáni na knihy. Zkušený německý historik Ferdinand Seibt (nar. 1927 v Litoměřicích) se v knize Ta stará ošklivá melodie poněkud vzdálil nárokům historické vědy, aby vyprávěl o historii střední Evropy v první polovině 20. století esejistickou formou, v níž by se pokusil zachytit německý pocit z dějin. Vedle Německa a Rakouska se hojně zmiňuje také o Československu, a to nejen kvůli svému sudetskému původu, ale zřejmě i z přesvědčení o nedílné sounáležitosti českých zemí se středoevropským prostorem. Nabízí tak jistý korelát k historickému vědomí, které si Češi vypěstovali během 20. století.

Démon nostalgie

Autor je dnes sám ve věku dědů a jeho …

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte