mobrazek_293.jpeg
mobrazek_293.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_293.jpeg
Fotografie: Vědec Bakalář: „A jak jste na tom vy? Kolik je v Respektu Židů?” • Autor: Respekt

Knihu Petra Bakaláře Tabu v sociálních vědách provází od samého počátku pověst počinu tzv. kontroverzního. Jde ovšem o kontroverzi poněkud nudnou: lidé, kteří cítí potřebu se ozvat, potom říkají to, co říkávají vždycky. I ti nešťastníci, kteří podali na autora žalobu, jako by plnili jeho zadání.

O původu Knížáka

Spis se věnuje třem vskutku plnotučně konfliktním tématům – rozdílům mezi lidskými rasami, judaismu a antisemitismu a obhajobě eugeniky. Protože do této problematiky vstupuje jednoznačným odmítnutím kompetence sociálních vědců (českých zvlášť) vůbec něco relevantního k věci podotknout, není příliš divu, že sociální vědci se chovají jako smyslů zbavení. Nahlédnutí na Bakalářovu webovou stránku doplňuje spektrum témat o rozdíly v IQ a tvořivosti mezi pohlavími, negativní sociální roli náboženství a církví (včetně estébácké minulosti církevních veličin) či o trest smrti – zjevně už chybějí jenom zednáři, menhiry, ezoterická tajemství třetí říše a sexuální zvyklosti známých diktátorů, aby byl výčet kontroverzí opravdu úplný a naštvali se opravdu všichni.

Na všechna obvinění z rasismu odpovídá Bakalář s nezúčastněným chladem kyborga: žádá, aby mu oponenti řekli, co konkrétně v jeho knize je špatně. Leccos by se našlo – ale lidská společnost není poháněna racionální argumentací, nýbrž emocemi, zvyky, stereotypy. O člověku, který si ze všech kontroverzí…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte