mobrazek_253.jpeg
mobrazek_253.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_253.jpeg
Fotografie: Evropa říká Americe: vy máte flinty, my rozum. Foto Corbis Sygma • Autor: Respekt

Šok, kterým prošla Amerika 11. září 2001, chladnoucí solidarita starého světa a rozdílný názor některých evropských spojenců USA na válku v Iráku přiměl americké intelektuály k úvahám, v čem tkví zdroj různokolejnosti amerického a evropského uvažování o světě. Je možné, aby šly kontinenty dál stejnou cestou jako v dobách studené války? Nerozpadnou se organizace jako NATO či Světová banka? Tři významnní američtí analytici se pokusili na to odpovědět.

Rozpad říše

Název poslední knihy politologa Charlese A. Kupchana „Konec amerického věku“ charakterizuje veřejnou debatu ve Spojených státech. Lidé silně vnímají nebezpečí vůči své zemi a s pocitem nevděku poukazují na to, že cesty Ameriky a Evropy se začínají rozcházet. V interview pro magazín Salon říká Kupchan: „Zapomeňte na hrozbu islámského terorismu, reálné nebezpečí pro naši budoucnost bude představovat Evropa.“ Politolog provádí analogii současného Západu s Římskou říši, která se rozdělila na východní a západní část, které již nemohly existovat společně a začaly si vzájemně konkurovat. To, co představoval Řím a Konstantinopol, je dnes Washington a Brusel.

Podle Kupchana je vůdčí postavení Spojených států v dnešním světě výsledkem mezinárodního systému, který byl původně americkým výtvorem s americkým vedením. Evropanům ale už nevyhovuje. Začínají vytvářet koalice s nezápadními aktéry, snadno…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte