Krize kolem represivního režimu Roberta Mugabeho, která se táhne už léta a loni si vyžádala pozastavení členství Zimbabwe v britském Společenství, vyvrcholila právě před týdnem – když Zimbabwe ze Společenství přímo vystoupilo. Je to závažný krok, ale ovlivní spíše vnitřní poměry v tomto spolku bývalých britských kolonií než každodenní život či blízkou budoucnost obyvatel Mugabeho země.

Realita je v médiích dostatečně známá. Robert Mugabe vládne zemi, která získala skutečnou nezávislost teprve v roce 1980, od roku 1987. Ale to, co zpočátku vypadalo na „běžnou“ africkou kleptokracii, se v posledních dvou letech vyvinulo v diktaturu s totalitními rysy. V zemi sice formálně existuje opozice, Hnutí pro demokratickou změnu, ale je odstavená od podílu na správě státu. Její lídr Morgan Tsvangirai byl loni obviněn z vlastizrady – prý v roce 2001 za pomoci kanadské konzultantské firmy vypracoval plán na likvidaci Mugabeho. Ve skutečnosti sliboval návrat k právnímu státu a ekonomické reformy, kterých má Zimbabwe věru zapotřebí. Dezolátní stav tamní ekonomiky řeší vláda hlavně tím, že zabírá farmy bílých zemědělců, kteří v zemi úspěšně hospodaří ještě od britských časů. Tsvangirai je nyní sice formálně na svobodě, ale visí nad ním hrozba, že může v podstatě kdykoli putovat za mříže. Loni v březnu se pak v Zimbabwe konaly prezidentské volby, doprovázené zastrašovací kampaní a vykázáním zahraničních pozorovatelů. Vítězem se stal – Robert Mugabe.

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte