mobrazek_1737.jpeg
mobrazek_1737.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1737.jpeg
Fotografie: A takhle se, Ivánku, píše I. Repro Kant • Autor: Respekt

K nedožitým devadesátým narozeninám Boženy Havlové, rozené Vavrečkové (1913–1970) vyšla v nakladatelství KANT kniha naučných obrázků, kreseb a koláží DIDASKO – UČÍM. Malovala a psala je hravým, dobrodružně záhadným způsobem ve čtyřicátých letech jako součást rodinné výchovy dvou synů. „Všechny nesčetné látky, které se vyskytují na zemi, jako boty, knihy, kočky, auta, socha královny Nefrety, stromy, beefsteaky a samozřejmě Václav a Ivan Havlovi – lze rozložiti na molekuly a ty pak na atomy,“ začíná například půvabný didaktický text v koláži osvětlující složení látek. Součástí koláže je neohrožený lovec s puškou, děvčátko s limonádou, módní limuzína, knihovnička, siamské kočky s koťaty, buržoazní whiska, dáma držící v palcových rukavicích kukátko, lahev coca-coly a samozřejmě dva blonďatí hošíčci. Jeden větší, jeden menší. Jsou zakomponováni rafinovaně v koruně královny Nefrety a znovu mezi pamlsky z bonboniéry, které se též skládají z molekul a atomů. Ze staršího z hošíků časem vyroste dramatik a prezident, z mladšího vědec, zkoumající zprvu přirozenou a umělou inteligenci, později filozofii mysli a teorii vědy. Nejprve ovšem museli pochopit, z čeho je složen tajemný svět kolem nich.

Tak se mohl Venoušek Havel (1936) brzy dozvědět, že slovo drao znamená jednám. Že původ slova tragédie značí „zpěv kozlů“. Komedie se odvíjí v řečtině od veselého průvodu …

v48.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte