Antonín Klimek ve své „říjnové meditaci“ nad první republikou (Co zbylo z Masaryka, Respekt č. 44/2003) napsal nesmysl: Masaryk a Beneš prý „oceňovali vítězství přemyslovských vladařů, odmítali však tradice feudální a navíc spojované se svatým Václavem, proti němuž stavěli Husa a Žižku“. Prvorepublikový Masaryk ovšem Husa (či Žižku) nikdy veřejně proti sv. Václavovi nestavěl, naopak. Například v rozhovoru pro revue Život v roce 1929 Masaryk uvedl: „Sv. Václav je mně osobností sympatickou. Podporoval křesťanství a církev, a to v jeho době bylo dílo záslužné, dílo kulturní a pokrokové. Mně je dále sympatické, že byl západníkem. I jako politika si ho vážím pro jeho obezřetnost.“ A v narážce na ideové spory, které zmiňuje Klimek, dodal: „Nevidím nepřeklenutelného rozporu mezi ideou svatováclavskou a reformační. Je přece známo, že Hus a husité sami sv. Václava ctili.“

S předhusitskou tradicí

Klimek ve svém článku Masaryka líčí jako jakéhosi levicového radikála či sociálního chiliastu. Masaryk byl bezpochyby v mnoha otázkách nesnesitelný, až ztřeštěný, což bylo někdy sympatické, podruhé méně. Sympatičtější před říjnem 1918, problematičtější po něm, ale na druhé straně byl politickým realistou – jedním z mála mezi dobovými politiky, kteří si často neviděli na špičku vlastního nosu.

To se projevovalo – zůstaneme-li u Klimkem zvoleného diskurzu – například tak, že v proslovech…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte