Zajímavé. Jeden z předních českých kritiků „kriminalizace podnikání“ nepronesl ani slovo k osudu Michaila Chodorkovského, jehož zatčení před dvěma týdny bylo zcela účelové a dokonale naplňující kolonku „kriminalizace“. Řeč je samozřejmě o oficiální návštěvě Václava Klause v putinovském Rusku.

„Nastal čas racionálního dialogu s Ruskem,“ řekl Klaus v Putinově rezidenci. Na první pohled zcela správně. Problémů k racionálnímu řešení je dost. Patří k nim vzájemná vízová povinnost, která už pár let komplikuje vztahy mezi běžnými Čechy a Rusy. Pak je tu Čečensko, kde je nyní třeba – na rozdíl od poloviny 90. let – bedlivě rozlišovat oprávněné ambice Čečenů jakožto národa od teroristických aktivit šířících se daleko za hranice regionu. A především pak role Moskvy vůči Západu, který se zrovna v příštím roce poprvé rozšíří na bývalé sovětské území – vstupem Litvy, Lotyšska a Estonska do EU i NATO. Proto také s Ruskem oficiálně a racionálně jednají všechny mocnosti. Právě Vladimir Putin byl hostem na texaském ranči George W. Bushe – pocta, které se Václav Klaus asi jen tak nedočká.

Ale nesmrdí tu něco? Lze naplno hovořit o racionálním dialogu s Ruskem pouhý týden po zatčení Chodorkovského? Sám Klaus se zastával podnikatelů typu Milana Šrejbra či Vladimíra Železného. Toho dokonce po propuštění z vazby přijal ve své kanceláři předsedy sněmovny a právě tehdy hovořil o „kriminalizaci podnikání“.…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte