Vražedná logika

Článek Tomáše Krystlíka Mýtus zvaný mnichovská zrada (Respekt č. 40/2003) je doprovozen rámečkem nazvaným Jak se kalil Henlein. Překvapuje mě, že se v něm píše o „možném nebezpečí pronikání bolševismu do Evropy přes Československo“. To zde přece už bylo, u intelektuálů a umělců, včetně těch německých. Navíc: má být případné „ideologické nebezpečí“ důvodem k okupaci nebolševizovaného demokratického státu? Což nevyvolalo teprve barbarství nacistů přimknutí Evropy k bolševismu? Nešlo zbídačeným Němcům spíše o megaloupež pod ideologickou nálepkou? Autor v témže textu také uvádí, že „v deníku Večer 6. 10. 1934 odsuzoval Henlein tvrdě fašismus“. To však nanejvýš svědčí o jeho bezcharakternosti. Vzápětí se totiž stal nacistickým kariéristou. Objektivní doboví, v prostředí německé menšiny žijící svědci (například N. O. Scarpi či Ruth Eliasová) vidí problém spíše na straně Němců.

Zmiňuji to jen proto, že články podobné tomu, na který reaguji, vysvětlují zločiny jedněch ať už údajnými nebo faktickými chybami druhých – tak se například omlouvá i „versailleskou smlouvou strašlivě pokořené“ nacistické Německo. Kdybychom však postupovali podle takové logiky, museli by řekněme Židé, Arméni či Tibeťané už dávno vyhodit svět do povětří. Je tedy zřejmě možné zločincem se nestat.

Milena Wahlen, Curych, Švýcarsko

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte