Společnost Člověk v tísni, která se stala synonymem moderní neziskové práce, tentokrát šlápla vedle. Připojila se k těm, kdo podporují výchovu dětí v ústavech. Do těchto institucí posíláme mnohem více dětí, než je v Evropě běžné – před námi je jen Bulharsko a Rumunsko. Důsledky ústavní výchovy jsou zlé. Děti, které v nich vyrostly, nedokáží žít na svobodě. Často si neumějí najít práci a vydržet v ní, stejně to dopadá s jejich vztahy. Mívají problém i s banálními věcmi – vyprat si, uvařit, zajít na úřad. Jak z toho ven? V ústavech má žít co nejméně dětí, proto je třeba především pracovat s ohroženými rodinami. A když není pomoci, dítě svěřit náhradní rodině.

Tohle všechno přitom Člověk v tísni ví, vždyť právě jeho terénní pracovníci pomáhají romským rodinám v ústecké Matiční ulici. A byl to Člověk v tísni, kdo do programu svého filmového festivalu „Jeden svět“ zařadil dokumenty o životě za zdmi ústavů, o tamním porušování lidských práv. Je to šok, že najednou právě toto sdružení převzalo rétoriku ministerstva školství („ústavy nejsou ideální, ale být musí“) a začalo po jeho boku upevňovat ústavní systém. Zatímco ministerstvo chce věnovat pět miliard na masivní přestavbu dnešních budov a budování nových, Člověk v tísni bude za dva miliony korun školit jejich vychovatele. Na seminářích se bude probírat, kdy mohou vychovatelé poslat mladého člověka koupit si boty samotného nebo jak mu vysvětlit záludnosti pracovního práva. Na…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte