Ekonomika zdevastovaná léty diktátorského režimu a několika válkami, která má zároveň druhé největší zásoby ropy na světě. Jak velkou pomoc potřebuje? Kdo by jí vlastně měl pomáhat a kdo na to má dohlížet? Právě tyto otázky si kladou desítky světových ekonomů a politiků. Na jedné straně stojí názory, reprezentované především americkými politiky a zástupci prozatímní irácké vlády, že mezinárodní společenství musí Iráku poskytnout co nejrychleji rozsáhlou finanční pomoc, protože v sázce je stabilizace nejen Iráku samotného, ale celé oblasti Blízkého východu. Na druhé straně padají argumenty, že díky velkým zásobám ropy je Irák dostatečně bohatá země, a žádnou rozsáhlou finanční pomoc nepotřebuje. Například známý americký ekonom Jeffrey Sachs zastává ve své analýze (Hospodářské noviny, 22. října) názor, že Irák by neměl dostat ani dolar zahraniční pomoci. Ta by měla podle něj putovat do nejchudších zemí světa především na boj proti AIDS a hladomoru.

Ropné miliardy

Mezinárodní konference o pomoci Iráku, na níž se koncem října v Madridu sešli zástupci 73 zemí, řady mezinárodních institucí a nevládních organizací, Sachsův názor nesdílí. Analýza finančních potřeb Iráku dospěla k závěru, že v období 2004–2007 bude země potřebovat 56 miliard dolarů. Celkem byla přislíbena pomoc zhruba 33 miliard dolarů, která má být poskytnuta jak v podobě úvěrů, tak nenávratných příspěvků. Spojené státy přislíbily 20 miliard, Japonsko 5 miliard, Světová banka 3 až…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte