Charizmatický curyšský miliardář Christoph Blocher před týdnem opět dominoval švýcarským parlamentním volbám. Majitel významné společnosti EMS-Chemie a také sedmý nejbohatší Švýcar vystačil s poměrně jednoduchými recepty. V kampani doporučil razantní snížení daní, odmítl další propojování země s Evropskou unií, žádal přísné vyhošťování ilegálních přistěhovalců a předložil požadavek na více policistů v ulicích měst, což obyvatelům, sledujícím se znepokojením nárůst kriminality, konvenovalo. Blocherova Švýcarská lidová strana (SVP) získala 27 % hlasů a stala se jasným vítězem volebního klání v konfederaci.

Střed vymizel

Blocher triumfoval v hlasování už před čtyřmi roky – bylo to pouhých pár týdnů poté, co Evropu plně zaměstnávaly bruselské sankce proti zapojení haiderovců do rakouské vlády. Razantní hesla švýcarského politika tehdy do velké míry rezonovala s rétorikou populistického korutanského hejtmana – proto je provázelo pozdvižení v sousedních zemích. O co měl tak před čtyřmi lety Blocher méně hlasů, o to větší podezření probouzel. Letos už bylo vše trochu jinak: ačkoli SVP přitáhla ještě o 5 % více voličů, zahraniční komentáře se tentokrát vyvarovaly odkazů na xenofobní pravičáky v zahraničí, jako je například šéf francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen či předseda italské Ligy severu Umberto Bossi. Úspěch lidovců se interpretuje tak, že Blocher pokládal stávající elitě nepříjemné otázky a nabízel řešení citlivých problémů,…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte