Je to jen specificky česká malátnost, nebo snad jakási slovanská chandra? Případ opilého poslance ODS trval sotva týden, a už kdekoho omrzel. Jak se zpočátku politici a komentátoři předháněli v tvrdých odsudcích a Petra Kotta vyzývali k rezignaci, stejně rychle během týdne rozhorlení opadlo: vždyť kdo se občas nenapije, tak proč hned taková přísnost. „Nelíbí se mi ten hon, palcové titulky,“ říká soucitně v sobotní MF Dnes poslanec Unie svobody Svatopluk Karásek, sám letos přistižený s alkoholem za volantem. „Celé mi to přijde takové rigorózní sudičství.“ Ale to je nedorozumění. Tady už nejde o opilost. Pokud Kott ze své aférky vyklouzne, pak by to byl signál, že drzé vyděračství se vyplácí a že v české politice se nedotahují věci do konce.

Fakta jsou jasná: bezvýznamný, takřka neznámý poslanec Petr Kott zmeškal „hlasování roku“ o reformě veřejných financí, protože se podle svědků zpil pod obraz v blízké malostranské hospodě. Co je horšího, chybu odmítá uznat. Kde by se běžný člověk kál a omlouval, Kott urputně zatlouká: prý nepil a hlasování se vyhnul schválně.

I marginální historky někdy posouvají společnost k civilizovanější podobě. Předseda sněmovny Zaorálek s okamžitou platností zakázal prodej alkoholu ve známém bufetu pár kroků od jednacího sálu: volalo se po tom celá léta, a najednou to jde. Poslanci ODS vyzvali Kotta k odchodu z klubu: v době nejtěsnějšího poměru sil mezi vládou a opozicí to není ani trochu taktické,…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte