Na scénu divadelního sálu vchází starší holohlavý muž, jeho černé oblečení téměř splývá s pozadím. Stojí sám pod bodovým reflektorem. Najednou vybuchne jako sopka a promění se v jednoho z nejhorších padouchů v divadelních dějinách – v Jaga z Shakespearova Othella. Anglický dramatik, režisér a herec Steven Berkoff takových metamorfóz stihne během večera ještě mnoho a vždy půjde o ničemy, bídáky a lotry z různých Shakespearových dramat. Jeho pět let starou inscenaci Shakespearovi padouši uvidí diváci tento pátek v plzeňském divadle Alfa v rámci jedenáctého ročníku festivalu Divadlo. Šestašedesátiletého Berkoffa předchází pověst velké hvězdy, kterou potvrzují i jeho požadavky na postel, šampaňské a šest skleniček do šatny před představením. To zní jako důvod k ostražitosti: nejsou jeho padouši náhodou jen pouhým efektním gala představením, podobným exhibici operních hvězd, které přehrávají nejznámější árie z oper? Záznam jeho výstupu zmíněné obavy nenaplňuje.

Právě naopak. Shakespearovi padouši jsou zvláště vydařenou taškařicí plnou mrazivých monologů, znamenité pantomimy, odlehčených parodií, briskních komentářů a mistrovského shakespearovského herectví, které se u nás hned tak nevidí. Berkoff ve hře přejde od Jaga k Richar-du III., Macbethovi, a dostane se i k židovskému lichváři Shylockovi, jedné z klíčových postav Kupce benátského. Předznamená, že „společnost padouchy vlastně potřebuje a také si je vytváří, protože se prostřednictvím nich očišťuje od…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte