ČSA na sestupné dráze

Rád bych vyvrátil několik mýtů o ČSA, jež se objevují v glose Aerolinky bez Tvrdíka (Respekt č. 34/2003). Jakkoli mělo 11. září 2001 negativní vliv na celosvětovou poptávku po letecké dopravě, nejkritičtěji se jeho důsledky projevily na severoamerickém kontinentu a transatlantických tratích. Krize tak logicky dopadla především na severoamerické letecké společnosti a aerolinky orientované na přepravní proud mezi Evropou a Amerikou. ČSA v tomto ohledu měly – vzhledem k téměř neexistující síti dálkových linek – významně lehčí pozici. Svědčí o tom i fakt, že při meziročním porovnání přepravních statistik docházelo u ČSA v některých týdnech po 11. září 2001 dokonce i k nárůstu přepravních výkonů. To však lze jen stěží připisovat dobrým strategickým rozhodnutím managementu. Naopak, za povšimnutí stojí jeho odhad 450milionové ztráty hned v prvním týdnu po zmíněných událostech v New Yorku (kdy jakékoli prognózy byly spíše ruskou ruletou), jejž pak vedení do puntíku naplnilo.

Dalším mýtem je investice do nových letadel. Naposledy totiž management nakupoval v roce 1999, kdy pořídil poslední vyrobený model Boeingu B 737–400, pro který se rozhodl i přesto, že za srovnatelnou cenu už tehdy mohl dostat výkonově i technologicky podstatně modernější model B 737–800. Právě volba zcela nevhodného parku byla důvodem, proč České aerolinie byly zcela vytlačeny…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte