Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Co tíží Iráčany

Z Iráku přišly minulý týden ve stejný okamžik následující zprávy. Britové v jihoirácké Basře začali z vlastních zásob rozdávat Iráčanům benzin, aby zastavili demonstrace, při nichž stovky frustrovaných obyvatel zaútočily na kolonu britských vojáků, kteří na rozdíl od nich měli do nádrží aut co lít. A z Bagdádu oznámil civilní správce Iráku Paul Bremer, že sem brzy dorazí 54 tisíc fotbalových míčů, které dětem koupily americké sportovní kluby. O čem tyto depeše vypovídají? Jen potvrzují banální fakt, že jednodušší věci jdou zařídit snáze, kdežto s těmi podstatnějšími je to horší.

mobrazek_1133.gif
mobrazek_1133.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1133.jpeg
Fotografie: Nabírání Iráčanů do postsaddámovské armády začíná. (Americký vojenský lékař kontroluje zdravotní stav rekruta v Tikrítu.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Z Iráku přišly minulý týden ve stejný okamžik následující zprávy. Britové v jihoirácké Basře začali z vlastních zásob rozdávat Iráčanům benzin, aby zastavili demonstrace, při nichž stovky frustrovaných obyvatel zaútočily na kolonu britských vojáků, kteří na rozdíl od nich měli do nádrží aut co lít. A z Bagdádu oznámil civilní správce Iráku Paul Bremer, že sem brzy dorazí 54 tisíc fotbalových míčů, které dětem koupily americké sportovní kluby. O čem tyto depeše vypovídají? Jen potvrzují banální fakt, že jednodušší věci jdou zařídit snáze, kdežto s těmi podstatnějšími je to horší.

Klid na sutinách

Napětí v Iráku způsobují hlavně nedostatek benzinu, vody a výpadky proudu, který funguje v průměru třetinu dne. Benzin je klíčový: bez něj nelze nastartovat záložní generátory a bez proudu se zase nedá čerpat voda anebo zajet pro led. Ten je v nynějších vedrech nepostradatelným artiklem iráckých domácnosti, protože ledničky nebo klimatizace jsou často k ničemu.

Iráčané viní spojence za to, že se stav stále nelepší, a žárlivě hledí na cizince, kteří jsou zásobováni ropou a vodou hlavně ze sousedního Kuvajtu. Bremerova správa se brání, že obnova infrastruktury, zdecimovaná desetiletími nezájmu totalitního státu, válkou a dekádou pod sankcemi, zabere čas. Rekonstrukci navíc komplikují krádeže. „Američané položí stovky metrů elektrického vedení a druhý den tam nezůstane doslova…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte