Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Bezelstný deník Bohdana Holomíčka

Sedmatřicet snímků v komorním prostoru Ateliéru Josefa Sudka na malostranském Újezdě se může zdát nemístně skromným příspěvkem k šedesátým narozeninám Bohdana Holomíčka. Fotografa, jehož výstavy se obvykle vyznačují vysokou obrazovou hustotou. Jenže střídmost není u malostranské expozice ctností z nouze. Výstava odpovídá Holomíčkově přístupu k životu, jeho trvalé chvále každodennosti. Těžko si představit, že by se k této příležitosti konala obrovská retro-spektiva podpořená tlustým katalogem a nákladnými trachtacemi. Navíc necelé čtyři desítky prací z let 1958–76, v nichž se prolínají autoportréty a fotografie předtím nena-zvětšované, jsou natolik povedenou sestavou, že nad ní lze uvažovat o Holomíčkově tvorbě jako takové.

mobrazek_1148.gif
mobrazek_1148.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1148.jpeg
Fotografie: Holomíček nejprve žije, a teprve pak fotografuje. (Martina, Janské Lázně 1983.) Foto Repro Respekt • Autor: Respekt

Sedmatřicet snímků v komorním prostoru Ateliéru Josefa Sudka na malostranském Újezdě se může zdát nemístně skromným příspěvkem k šedesátým narozeninám Bohdana Holomíčka. Fotografa, jehož výstavy se obvykle vyznačují vysokou obrazovou hustotou. Jenže střídmost není u malostranské expozice ctností z nouze. Výstava odpovídá Holomíčkově přístupu k životu, jeho trvalé chvále každodennosti. Těžko si představit, že by se k této příležitosti konala obrovská retro-spektiva podpořená tlustým katalogem a nákladnými trachtacemi. Navíc necelé čtyři desítky prací z let 1958–76, v nichž se prolínají autoportréty a fotografie předtím nenazvětšované, jsou natolik povedenou sestavou, že nad ní lze uvažovat o Holomíčkově tvorbě jako takové.

Hodnota chybných výkonů

První z instalovaných záběrů byl exponován roku 1958 v Mladých Bucích, krkonošské vesnici nedaleko Jánských Lázní, kam se Bohdanovi rodiče přestěhovali v sedmačtyřicátém. Ten úvodní snímek – po ulici kráčí tři dívky – je začátečnicky roztřesený. I Holomíčkova monografie zaznamenává jeho první snímky: před vánočním stromkem stojí autorova rodina a v pravé dolní části snímku, na bílém okraji, je typicky holomíčkovsky rukou poznamenáno: Takhle to asi začalo. Ani tenhle snímek neoplývá obzvláštní ostrostí, ale přece jen je to v běžném slova smyslu použitelná fotografie. Už brzy nato ale snímky elektrikářského učně…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte