Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Slepí se vzbouřili proti šéfům

mobrazek_1112.gif
mobrazek_1112.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1112.jpeg
Fotografie: Rudolf Volejník a Milan Pešák (vpravo): „Sbírka je naše.” Foto Králík • Autor: Respekt

Rozhlas chce v září uspořádat sbírku pro slepé, ale nevidomí proti jeho aktivitě protestují. Absurdní? Jen zčásti. Důvodem protestu je totiž snaha největší zdejší slepecké organizace zůstat pánem nad rozdělováním peněz a udržet si moc ve slepecké komunitě.

Pohled z nebe

Když před třemi lety vznikl Nadační fond Českého rozhlasu, rozhodli se jeho zakladatelé, že budou pomáhat zrakově postiženým. „Mé kroky tehdy samozřejmě vedly do jejich největší organizace,“ říká ředitelka fondu Martina Kaderková. S prezidentem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Milanem Pešákem tehdy dohodla, že fond převezme organizaci sbírky Bílá pastelka.

Sbírka poprvé proběhla v roce 2000, tehdy ji dělala sama Sjednocená organizace a připadl jí také celý více než milionový výtěžek sbírky. O rok později se hlavním pořadatelem stal nadační fond rozhlasu. Vybralo se pětkrát víc. Sjednocená organizace dostala 4 miliony korun, zbytek fond rozdělil mezi osm menších organizací. „Udělali jsme sbírku nejen pro jednu organizaci, ale pro všechny zrakově postižené,“ vysvětluje Martina Kaderková hlavní rozdíl mezi oběma ročníky. Jednotlivá střediska Sjednocené organizace totiž poskytují jen některé z potřebných služeb – učí lidi chodit s bílou holí, obsloužit se v domácnosti, zvládnout Braillovo písmo, pomáhají jim s hledáním práce. „My jsme dali peníze také na pomoc…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte