Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Urážet se musí umět

Italsko-německá přestřelka ve slovech i činech stále pokračuje, i když nic zásadně nového nepřináší. Minulé pondělí jí věnoval téma čísla prestižní magazín Der Spiegel a o den později vytočil další spirálu europoslanec Martin Schulz, jenž vše původně odstartoval. „V Itálii je nyní u moci rasistická vláda,“ řekl minulé úterý v soukromé televizi na adresu návrhu Umberta Bossiho z Ligy severu, aby italská pobřežní stráž střílela z děl na lodě s uprchlíky. Ano, zvažuje-li Bossi střelbu z děl na bezbranné, je to silná káva, ale paušalizovat kvůli tomu celou vládu jako rasistickou? Právě na téma oslabujícího se citu pro míru napsal do amerického týdeníku Time zásadní článek – s příznačným titulem „Ztracené umění urážky“ – Josef Joffe, šéfredaktor hamburského magazínu Die Zeit. Nejde o nic jiného než nadužívání a inflaci nacistických příměrů.

Jde o téma zajímavé i pro Čechy. Zůstává ještě v živé paměti, jak Miloš Zeman za své vlády udělal ze jména Adolf Hitler inflační zboží – nálepkoval jím paušálně odsunuté české Němce a také Jásira Arafáta. Podobná inflace teď prostupuje západní Evropu, i když ve výroku italského premiéra Berlusconiho šlo o „pouhého“ kápa v nacistickém koncentráku. Joffe s nostalgií vzpomíná na osobnosti, které dokázaly urážet, respektive reagovat na urážky, s noblesou. Proslulá je slovní přestřelka mezi Winstonem Churchillem a lady Astorovou. Astorová: „Kdybych byla vaší ženou, dala bych vám…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte