Reklama
 
v02.gif

2003/2

Koupit vydání
v01.gif Vydání 29. 12. 2002 – 5. 1. 2003 v03.gif Vydání 12.–19. 1. 2003
Diskuse
Studium není hrou Mojmír Helísek, Miloš Mach
Civilizace
Od zítřka se platí! Petr Koubský Nový svět přichází Václav Cílek
Rozhovory
Platí to i dnes a platit bude nadále Marek Švehla
Téma
Irácká smršť se blíží Teodor Marjanovič Centrální bagdádská ulice Sadún se probudí, když se otevřou rolety čajoven a muži si na chodníku dopřejí první sklenku sladko-trpkého nápoje. V tuto roční dobu se teploty v noci spustí až k nule a ani ve dne není vedro, takže se mnozí z nich zrána vystavují slunci. Je zima – doba, jak každý Iráčan ví, vhodná pro válku. Vědí to také Američané daleko za bagdádským obzorem. Po předloňském 11. září se leitmotivem jejich politiky stala doktrína o preventivní likvidaci všech, kteří ohrožují světovou bezpečnost. Nejvýše na seznamu je právě Irák. USA se bojí, že vyvíjí zbraně hromadného ničení, jimiž zaútočí na okolní státy. Zaútočil tak ostatně už dvakrát v minulých dvou desetiletích. Nebo že zbraně dá teroristům, aby spáchali nové, ještě ničivější 11. září. Spojené státy chtějí zdejší režim svrhnout. Možná to jsou na dlouho poslední dny, kdy mohou muži na Sadúnu takhle v klidu vysedávat.
Ekonomika
Třikrát na okraj Tomáš Němeček Jen když máme lanovku Marek Pokorný Dobrý verdikt, špatné důvody Miroslav Zajíček Problémové dítě na severu Jakub Dvořák
Komentáře
Číst, či nečíst Viktor Šlajchrt V Právu Castra milují Marek Švehla Kde končí fair play Zbyněk Petráček Ústavní soud v ohrožení Tomáš Němeček Ve hvězdách Jaroslav Spurný, Jaroslav Pašmik Dejme šanci válce Teodor Marjanovič Nic nemůže soudnému člověku připadat stupidnější než nápad bombardovat celou jednu zemi jen proto, aby z jejího čela odešel člověk, který by možná mohl v budoucnu ohrozit bezpečnost světa. Jak by mohlo potření nějaké takové dost teoretické hrozby ospravedlnit byť jen jednu civilní oběť? I ten, komu se z principu příčí dávat za pravdu pacifistům, musí uznat, že jejich slova v případě Iráku zavánějí dost silným opodstatněním. Zvláště pak když se sám do Iráku vydá, jak to učinil před pár dny i autor těchto řádek, a zjistí, že tam nežije jen Saddám Husajn a jeho generálové, ale spousta normálních lidí, kteří rozhodně nepřemýšlejí o tom, jak zničit Ameriku, a kteří návštěvníka přátelsky uvítají a zahrnou jej pohostinností. Přesto tu je drobná otázka, s níž tato argumentace jaksi nezamete. Copak je možné, že se Washington v případě Iráku tak fundamentálně mýlí?

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte