mobrazek_566.gif
mobrazek_566.gif • Autor: Respekt

vobrazek_566.jpeg
Fotografie: Touha po míru v širokém spektru od Zifčáka-Růžičky po Jana Pavla II. Foto ČTK • Autor: Respekt

Angloamerická invaze do Iráku vyvolala patrně nejsilnější vlnu odporu světové veřejnosti proti ozbrojenému konfliktu v dějinách. Na pozadí unisona vehementních odsudků „ilegální“ války se však ozývá i tenčí hlas kritiků mírového hnutí, často z nečekaných stran. Současná „matka všech mírových hnutí“ zahrnuje široké spektrum nejrůznějších proudů od Zifčáka-Růžičky po Jana Pavla II. Padají různé více či méně strukturované argumenty, ale v prvním plánu, na úrovni pouličních demonstrací, jde zpravidla o instinktivní odpor proti válce jako vraždění nevinných obětí, často provázený podprahovou dávkou antiamerikanismu.

Odpor proti válce jako formě vraždění je pochopitelný. Kritici mírového hnutí však namítají, že v tomto konkrétním případě, podobně jako předtím v Bosně či Kosovu, není alternativou války mír, ale pokračující genocida. Saddámův režim má na svědomí doslova miliony obětí: na milion mrtvých v nesmyslné irácko-íránské válce, přes 200 000 iráckých, převážně šíitských obětí při krvavě potlačeném povstání v roce 1991, 100 000 popravených a umučených v iráckých věznicích, na 200 000 Kurdů zmasakrovaných a zplynovaných v severním Iráku. Francouzský filozof André Glucksmann, jeden z mála prominentních stoupenců invaze v řadách evropské intelektuální levice (a přítel vlivných odpůrců války Joschky Fischera a Daniela Cohn-Bendita), v jakési parafrázi na populární mírový slogan …

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte