mobrazek_490.gif
mobrazek_490.gif • Autor: Respekt

vobrazek_490.jpeg
Fotografie: Pozor, chystám se kýchnout. Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Zkratka SARS zdomácněla během pár týdnů takřka v celém světě. Akutní syndrom selhání dýchacích cest, který se rozšířil z jižní Číny, má na svědomí už desítky životů a vyvolal velké emoční znejistění. Statistická realita sice až tak hrozivě nepůsobí, ale těžko to vysvětlovat lidem.

První na ráně jsou lékaři

Podle posledních zpráv se v Číně virem nakazilo 1190 lidí, z nichž 934 je vyléčeno a jen 46 zemřelo. Zbylých 210 zůstává v nemocnicích, z toho šest v intenzivní péči. V Hongkongu bylo se SARS hospitalizováno 734 lidí, z nichž bylo 98 propuštěno, 85 zůstává v intenzivní péči a 17 zemřelo. Například minulý čtvrtek bylo přijato 26 nových pacientů – oproti dennímu penzu kolem 70 z počátku týdne – a 19 propuštěno. Úmrtnost v Číně činí 3,8 %, v Hongkongu klesla ze čtyř na 2,3 procenta. Výskyt viru se omezuje na uzavřené areály, například v Hongkongu se zakrátko nakazilo 240 lidí na čtyřtisícovém sídlišti.

Ačkoli zatím nebyl nalezen univerzální lék nebo vakcína, hongkongští lékaři jsou úspěšní v léčbě SARS koktejlem léků, obsahujícím steroidy, antivirové preparáty a látky posilující imunitní systém. Nemoc tedy nutně nekončí smrtí. Navíc virus, který se šíří kapénkami a projevuje se hlavně vysokými teplotami a suchým kašlem, bez nositele umírá. V suchém prostředí přežije asi tři hodiny, nesvědčí mu teploty nad 27 °C a přímé sluneční světlo. Přenos vzduchem se…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte