Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Jaképak Benešovy dekrety

Jakkoli se Zbyňkem Petráčkem souhlasím v kritice Miloše Zemana za jeho nejapné vyjádření na adresu Rakušanů a sudetských Němců, nemohu souhlasit s jeho přístupem k tzv. Benešovým dekretům (S Benešem nebo do Evropy, Respekt č. 7/2002). Ty se staly součástí naší historie a není možné je odvolat. Je to podobné, jako bychom chtěli po Rakousku, aby zrušilo dejme tomu pragmatickou sankci Karla VI. z 19. 4. 1713 jen proto, abychom mohli obžalovat Marii Terezii za zničené životy Čechů v sedmileté válce. Nevím, proč se kolem dekretů dělá takový povyk. Za války i po ní jich vyšlo několik desítek a všechny vydané po dubnu 1945, tedy i ty napadané, připravila, formulovala a v konečné verzi upravila Fierlingerova vláda. Beneš je pouze signoval. Přesto mu mnozí nasazují psí hlavu. Říká se snad dnes zákonům kvůli tomu, že je podepisuje prezident, „Havlovy zákony“? Kampaň proti „Benešovým dekretům“ považuji za utilitární politickou záležitost namířenou proti ČR. Vždyť podobně by bylo možné útočit na Polsko, které „své“ Němce také vyhnalo a navíc Německu „sebralo“ velkou část Pruska a Horního Slezska. Jak si tedy vysvětlit mlčení vůči Varšavě a rámus na adresu Prahy? Snad tím, že hitlerovské Německo ublížilo Polsku více než nám? Ale jak to lze určit? Je to pěkný propletenec a jeho rozplétání by končilo někde ve 12. století, ne-li v době knížete Václava. Nemohu souhlasit ani s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.