Tak chytili zločince, nebo nevinného? Když kabinet loni v prosinci zprivatizoval petrochemický holding Unipetrol, Komise pro cenné papíry oznámila vážné podezření: někdo zřejmě zneužil neveřejnou informaci o vládním verdiktu k obchodům na burze. Takové chování ničí důvěru investorů ve férové podmínky na trhu, protože je všude na světě trestné - zároveň se ovšem obtížně dokazuje. Zdejší regulátoři trhu měli už dříve podobných podezření několik. Nyní se ale Komise poprvé cítí tak jistá, že 22. ledna zveřejnila i jméno firmy, s níž zahájila správní řízení. Vzbudila tím značný rozruch: jde o renomované obchodníky z CA IB Securities, dceřiné společnosti rakouské Bank Austria. Jaké jsou ale důkazy?

Únik skrz zavřené dveře

Lidé z CA IB jsou v prekérní situaci ze dvou důvodů. Své obchody úmyslně prováděli prostřednictvím menšího makléřského domu Fio. A jejich sesterská společnost CA IB Financial Advisors byla poradcem druhého finalisty soutěže o Unipetrol, britské Rotch Energy. Ale popořádku. O Unipetrolu jednala nejprve v neděli 16. prosince v budově Fondu národního majetku privatizační komise. „V šest večer nám oznámili, že podmínky soutěže jsme splnili jen my a Agrofert,“ vzpomíná George Smid z Rotch Energy (lidé z CA IB na místě nebyli). Jednání komise se protáhlo až do desáté hodiny večer. Co se dělo za zavřenými dveřmi? Náměstkyně ministra průmyslu Milada Vlasáková vehementně prosazovala jako vítěze Agrofert, který sice nabídl o téměř tři miliardy…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte