O půlnoci 21. ledna bylo ruským ministerstvem pro média nečekaně ukončeno vysílání TV-6, poslední celoplošné televizní stanice, která nebyla kontrolovaná vládou. Diváci v Moskvě najednou místo relací spatřili černou obrazovku a brzy mohli na kanálu sledovat jen přenosy sportovního programu NTV-Plus. Podobná podívaná se nabízela i divákům mnohých z celkem 156 partnerských regionálních televizních stanic po celém Rusku. Ostatním televizím, které nejsou v dosahu NTV-Plus, nezbylo než improvizovat. Byla to rána pro národní mediální scénu.

Útěk z NTV

Tým TV-6, vedený ředitelem TV-6 Jevgenijem Kiseljovem a satirikem Viktorem Šenderovičem, má v Rusku pověst tvůrců zajímavých televizních relací. Do loňského dubna skupina řídila televizi NTV, která byla do té doby parádním koněm mediální skupiny Media-MOST, patřící oligarchovi Vladimiru Gusinskému. Hlavní nit jejich příběhu se začala odvíjet v polovině roku 1999, když se Vladimir Putin stal premiérem a začal mířit směrem k prezidentskému křeslu. Kiseljovova NTV se k němu postavila kriticky. Podporovala bývalého premiéra Jevgenije Primakova a moskevského starostu Jurije Lužkova, tedy dva muže, kteří se brzy stali terčem špinavé kampaně, rozpoutané státem kontrolovanými televizemi ORT a RTR. Když se Putin začátkem roku 2000 stal prezidentem, holding Media-MOST se okamžitě dostal pod lupu daňových inspektorů a bezpečnostních úřadů. Šikana trvala zhruba rok, než akcie zadlužené NTV (dluh se radikálně…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte