Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Komentáře

Ušetřte ji, Výsosti

Ve Velké Británii se opět útočí na tradice. Může za to předseda dolní komory parlamentu Robin Cook. Podle nedávné zprávy BBC přišel totiž s nápadem, aby královna změnila jeden ze svých zvyků číst svůj výroční parlamentní projev z pergamenu. Tedy přesněji řečeno napsaný na vydělané kozí kůži, zvlášť pro tuto příležitost zpracované specializovanou firmou. Cookovi to prostě vadí a navrhuje, aby monarchie život zvířete raději ušetřila a královna četla slova z papíru nebo v souladu s dobou třeba z obrazovky počítače.

Z pohledu lidí, kterým se nelíbí běžné nahlížení na zvířata a zacházení s nimi, se Británie posledních let stala zajímavou zemí. Labouristická vláda totiž podniká řadu průkopnických kroků. Omezuje například používání zvířat pro laboratorní účely nebo prosadila zákaz surových honů na lišky. Trend snažící se o soucitnější pohled na zvířata je prostě jasný.

Je samozřejmě otázkou, co je nejapnější důvod k zabíjení zvířat – zda výroba masných laskomin k ukojení chuti, nebo naplnění staré tradice. Řeklo by se, že to první – zvlášť když známe počet obětí a jejich hrůzné životní podmínky před smrtí. Od této úvahy je pak už jen krok k verdiktu, že Cook je vlastně pokrytec: jedna koza zaříznutá kvůli královně mu vadí, miliony krav odvázaných z řetězů až při závěrečné proměně v levné maso ho z klidu nevyvedou. Ale věc má i nadějnější verzi. Podle ní je Cookův pokus velkým krokem vpřed. Cesta k probuzení z lhostejného pohledu na zvířata je dlouhá, a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].