Kdo je zodpovědný za šestimiliardovou katastrofu v pražském metru? Do komunálních voleb se to nedovíme. První výstupy zveřejní vyšetřovací komise pražského magistrátu až v polovině listopadu, minimálně týden po volbách. Šéf vyšetřovacího týmu František Laudát (ODS) přesto už dnes říká: „Jednoho ze zodpovědných jmenovat můžeme. Je jím ministr životního prostředí Libor Ambrozek.“ Ten se prý prohřešil tím, že nesvolal Ústřední povodňovou komisi a nenařídil včasné odpouštění Vltavské kaskády. „Jednoznačně je to pouze svalování odpovědnosti z vedení města. Před volbami se ale takové hry ve prospěch ODS daly čekat,“ oponuje Laudátovi další člen komise a zastupitel z KDU-ČSL Marián Hošek.

Pozdě zavřeno

Nepochybný je zatím průběh povodňové havárie. Metro bylo 13. srpna zavřeno pozdě a voda do něj natekla zejména shora. Proto je důležitá otázka, jak kritický den probíhal na krizových štábech pražského magistrátu a Dopravního podniku. „V jedenáct hodin dopoledne zaslali hydrometeorologové po e-mailu zprávu, že Prahu zaplaví více než stoletá voda,“ tvrdí Marián Hošek. Vyplývá to podle něj z dosavadního vyšetřování. Definitivně prý informaci o blížící se pohromě potvrdili odborníci ve čtyři hodiny odpoledne. Pražské metro ale ještě šest hodin poté jezdilo a krizové štáby se držely povodňových plánů, které mluví pouze o stoleté vodě. Odpovědnost za nejméně šestihodinové zdržení nikdo nechce připustit. Vyšetřování ztěžuje, že z městského krizového štábu…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte