Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Smíření nejen přes hrob

Když loni v listopadu nastupoval Anton Otte (63) do úřadu vyšehradského kanovníka, připravil mu osud ironický žert. Zlatou hvězdu, odznak nově přijaté hodnosti, totiž shodou okolností podědil zrovna po kanovníku Staškovi. Tom Bohumilu Staškovi, který v poválečných letech proslul výrokem, že na jednání vůči sudetským Němcům se nevztahuje křesťanské přikázání lásky k bližnímu. „A já, první sudetský Němec na tomto místě, jsem nosil ausgerechnet jeho signum. Tomu se říká smíření přes hrob,“ usmívá se dnes Anton Otte.

Hrůzy, na které nelze zapomenout

Rodina, do níž se v létě 1939 narodil, žila v jesenické Vidnavě. Dlouho to ale byla Weidenau. V dvouapůltisícové obci totiž tehdy bydlely všeho všudy tři rodiny českých starousedlíků a pak už jen několik málo Čechů, kteří přišli jako úředníci mladé Československé republiky po roce 1918. Právě ti museli po Mnichovu území zabrané hitlerovským Německem opustit. Mnozí utíkali v ohrožení života. Za války pak zůstaly ve městě jen původní české rodiny - Jeníčkovi, Palečkovi a Milšičtí - a Vidnavané je prý vnímali stejně jako dřív. „K Jeníčkovým jsme jako děti chodily do kovárny, pro nás kluky to byly vzrušující zážitky,“ sahá do paměti Anton Otte, jehož vzpomínky na rané dětství rámuje především řada obrazů války: tajný poslech londýnského rozhlasu, lesní úkryty, v nichž se rodina schovávala před nálety, a návštěvy u sousedů, při kterých všichni zaháněli strach modlitbou růžence. V lednu 1945 vystřídaly hučení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.