Chce-li mít ministr financí rozpočet v kapse do Vánoc, měl by ho do sněmovny poslat před svatým Václavem. Letos má ale zpoždění, jaké nepamatují ani parlamentní veteráni. Definitivní verzi rozpočtu má vláda schválit až v pondělí 21. října. Má to ale být pro dobro věci: po tlaku Unie svobody, podpořené i lidovci, se sníží schodek ze 157 miliard na 114 miliard nebo dokonce ještě víc. Tak velké úspory vláda dosáhne hlavně velkým trikem - dluhy Konsolidační agentury prostě zaplatí později. Nadto Unie svobody žádá i pravé a nefalšované škrty. Bez ohledu na to, jak to dopadne, je dobrou zprávou už samotný obrat o 180 stupňů v politické debatě. Namísto zvyšování daní, odsunutého nyní na neurčito, se vláda začne - byť neochotně a váhavě - zabývat hloubkovou reformou výdajů.

Chcete rebely?

V srpnu Unie svobody na cifru 157 miliard bez řečí kývla. Tak proč se najednou brání? Podle všeho se o to zasloužila zářijová vzpoura Hany Marvanové proti zvýšení daní a následná vládní krize. V časech před krizí se zdálo, že všechny trumfy drží premiér Špidla, vždyť jeho ČSSD si mohla vybírat hned ze tří možností většinové vlády. V září se ale ukázalo, že Špidla s ODS jít nechce a jakýkoli pakt s komunisty - i kdyby ho chtěl - si nyní nemůže dovolit. Po takovém vyložení karet Unie svobody pookřála a cena jejích deseti hlasů vylétla strmě vzhůru. Je tu ještě druhý výsledek krize. Samotné unionisty navíc muselo překvapit, jaký nadšený ohlas mezi voliči Marvanová…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte