Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rozpočtová vzpoura

Chce-li mít ministr financí rozpočet v kapse do Vánoc, měl by ho do sněmovny poslat před svatým Václavem. Letos má ale zpoždění, jaké nepamatují ani parlamentní veteráni. Definitivní verzi rozpočtu má vláda schválit až v pondělí 21. října. Má to ale být pro dobro věci: po tlaku Unie svobody, podpořené i lidovci, se sníží schodek ze 157 miliard na 114 miliard nebo dokonce ještě víc. Tak velké úspory vláda dosáhne hlavně velkým trikem - dluhy Konsolidační agentury prostě zaplatí později. Nadto Unie svobody žádá i pravé a nefalšované škrty. Bez ohledu na to, jak to dopadne, je dobrou zprávou už samotný obrat o 180 stupňů v politické debatě. Namísto zvyšování daní, odsunutého nyní na neurčito, se vláda začne - byť neochotně a váhavě - zabývat hloubkovou reformou výdajů.

Chcete rebely?

V srpnu Unie svobody na cifru 157 miliard bez řečí kývla. Tak proč se najednou brání? Podle všeho se o to zasloužila zářijová vzpoura Hany Marvanové proti zvýšení daní a následná vládní krize. V časech před krizí se zdálo, že všechny trumfy drží premiér Špidla, vždyť jeho ČSSD si mohla vybírat hned ze tří možností většinové vlády. V září se ale ukázalo, že Špidla s ODS jít nechce a jakýkoli pakt s komunisty - i kdyby ho chtěl - si nyní nemůže dovolit. Po takovém vyložení karet Unie svobody pookřála a cena jejích deseti hlasů vylétla strmě vzhůru. Je tu ještě druhý výsledek krize. Samotné unionisty navíc muselo překvapit, jaký nadšený ohlas mezi voliči Marvanová…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.